Programming with Arduino IDE (DY1A)

İndirme ve Kurulum

Kodlamaya başlamak için öncelikle en son sürüm Arduino IDE’nin işletim sisteminize uygun olan versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir.

Buradan Arduino IDE yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz. 

Açılan sayfadaki “Download Options” bölümünden işletim sisteminizi seçiniz.

Ardından, “Just Download” butonuna tıklayarak kurulum dosyasını indiriniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu yapabilirsiniz. Desteğe ihtiyacınız olursa aşağıdaki listeden işletim sisteminizi seçip adım adım kurulumun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Deneyap Kart 1A'nın Arduino IDE'ye Eklenmesi

Kodlamaya başlamadan önce Deneyap Kart 1A’yı Arduino IDE’ye tarif edildiği şekilde eklemeniz gerekmektedir.

Arduino IDE’de Dosya (File) –> Tercihler (Preferences) adımını takip ederek açılan pencerede Ayarlar (Settings) sekmesinde bulunan Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’leri (Additional Boards Manager URLs) kısmına, aşağıda paylaşılan JSON dosyasına ait adresi kopyalayınız.

https://raw.githubusercontent.com/deneyapkart/deneyapkart-arduino-core/master/package_deneyapkart_index.json

Ardından, Araçlar (Tools) –> Kart (Board) –> Kart Yöneticisi (Boards Manager) adımını takip ederek gelen ekranda arama satırına “Deneyap Gelistirme Kartlari” yazınız. En son sürüm varsayılan olarak seçilmiş halde gelir ve Kur (Install) butonuna tıklayarak yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

En son aşama olarak Araçlar (Tools) –> Kart (Board) adımından “Deneyap Kart 1A” ve kartınızın bağlı olduğu Port’u seçerek kodlama adımına geçebilirsiniz.

Örnek kodlara erişmek için  Dosya (Files) –> Örnekler (Examples) başlığı altında “Deneyap Kart 1A için Örnekler (Examples for Deneyap Kart 1A)” yazan kısmı takip edebilirsiniz.

USB Sürücü

Deneyap Kart 1A’yı bilgisayara bağladığınızda sürücüler otomatik olarak yüklenmiyor ise, bu adres bağlantısından “Downloads” başlığını seçerek işletim sisteminize uygun olan sürücüyü indirip kurabilirsiniz.

​​​​​​​