Arduino IDE ile Programlama (DYM)

İndirme ve Kurulum

Kodlamaya başlamak için öncelikle en son sürüm Arduino IDE’nin işletim sisteminize uygun olan versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir.

Buradan Arduino IDE yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz. 

Açılan sayfadaki “Download Options” bölümünden işletim sisteminizi seçiniz.

Ardından, “Just Download” butonuna tıklayarak kurulum dosyasını indiriniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu yapabilirsiniz. Desteğe ihtiyacınız olursa aşağıdaki listeden işletim sisteminizi seçip adım adım kurulumun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Deneyap Mini'nin Arduino IDE'ye Eklenmesi

Kodlamaya başlamadan önce Deneyap Mini’nin Arduino IDE’ye tarif edildiği şekilde eklemeniz gerekmektedir.

Arduino IDE’de Dosya (File) –> Tercihler (Preferences) adımını takip ederek açılan pencerede Ayarlar (Settings) sekmesinde bulunan Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’leri (Additional Boards Manager URLs) kısmına, aşağıda paylaşılan JSON dosyasına ait adresi kopyalayınız.

https://raw.githubusercontent.com/deneyapkart/deneyapkart-arduino-core/master/package_deneyapkart_index.json

Ardından, Araçlar (Tools) –> Kart (Board) –> Kart Yöneticisi (Boards Manager) adımını takip ederek gelen ekranda arama satırına “Deneyap Gelistirme Kartlari” yazınız. En son sürüm varsayılan olarak seçilmiş halde gelir ve Kur (Install) butonuna tıklayarak yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

En son aşama olarak Araçlar (Tools) –> Kart (Board) adımından “Deneyap Mini” ve kartınızın bağlı olduğu Port’u seçerek kodlama adımına geçebilirsiniz.

Örnek kodlara erişmek için  Dosya (Files) –> Örnekler (Examples) başlığı altında “Deneyap Mini için Örnekler (Examples for Deneyap Mini)” yazan kısmı takip edebilirsiniz.