Troubleshooting (DYDK)

Bağlantı Problemi

Kartınıza kod yüklerken aşağıda paylaşılan hataya benzer bir hata aldığınız takdirde, sunulan 3 yöntemden herhangi birini uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Bahsi geçen hata, arka planda çalışan Windows USB driver (sürücü) ile ilgilidir. USB sürücüsünün, “esptool” programının yükleme sırasındaki bağlantı sekansına (zamanlamasına) doğru bir şekilde yanıt verememesinden kaynaklanmaktadır.

1. Yöntem

  • Yükle (Upload) tuşuna basılır ve “Connecting…” yazısının çıkması beklenir. Sonrasında ise kartınızın üzerindeki “BUT” butonuna basılı tutarken “RES” butonuna basıp bırakılır (“BUT” butonu da hemen akabinde bırakılabilir) ve yükleme adımı başlamış olur. 

2. Yöntem

  • Kartın “EN” pini ile “GND” pini arasına, breadboard (devre tahtası) aracılığıyla 10µF – 47µF arasında bir değerde elektrolitik kapasitör bağlanabilir. Kapasitörün (+) bacağı “EN” pinine, (-) bacağı ise “GND” pinine bağlanmalıdır.

3. Yöntem

  • Kart ile bilgisayar arasına USB 2.0 Hub (USB Çoklayıcı) bağlanabilir.

Şarj Gösterge Ledi

Kart üzerinde bulunan “SRJ” ledi, Li-Po batarya ilgili konnektöre bağlı olmasa dahi yanıyor durumda olabilir. Bu normal bir durumdur, şarj ünitesinde herhangi bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Li-Po bataryayı taktığınız takdirde, şarj süresi boyunca yanacak ve şarj işlemi tamamlandığında sönecektir.

USB Sürücünün Yüklenmesi

Bilgisayarınızda Deneyap Kart'ı kullabilmeniz için Deneyap Kart USB-UART sürücüsünün yüklü olması gerekmektedir. Kullanığınız Windows sürümünde sürücü yüklü değile Deneyap Kart'ınızı göremezsiniz.

Bilgisayarınızdan "Denetim Masası" uygulamasını açınız.

Açılan ekrandan "Aygıt Yöneticisi" uygulaması seçilir. "Diğer Cihazlar (Other Devices)" kategorisi altında yer alan "Silicon Labs CP210x USB to UART Bridge" ifadesi Deneyap Kart'a aittir. Bu ifadenin başında yer alan ikon üzerinde bir ünlem ikonu bulunur.

Buradaki bağlantı adresine gidip, sürücünün işletim sisteminize ait son sürümünü indirip kurunuz.