PlatformIO IDE ile Programlama

Kodlamaya başlamak için öncelikle en son sürüm PlatformIO IDE’nin işletim sisteminize uygun olan versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir. PlatformIO IDE, Visual Studio Code üzerine bir eklenti olarak kurulmaktadır. 

Buradan PlatformIO IDE yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada “Get for VSCode” butonuna tıkladıktan sonra, “Download” tuşu ile işletim sisteminize uygun Visual Studio Code kodlama editörünü indirip kurabilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Visual Studio Code’u açın, “Extensions” sekmesinden “PlatformIO IDE” eklentisini aratın ve yükleyin.

İndirme ve kurulum işlemleri sırasında desteğe ihtiyacınız olursa aşağıdaki listeden işletim sisteminizi seçip adım adım kurulumun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Deneyap Kart'ın PlatformIO IDE'ye Eklenmesi

Kodlamaya başlamadan önce Deneyap Kart’ı PlatformIO IDE’ye tarif edildiği şekilde eklemeniz gerekmektedir.

PlatformIO IDE Ana Sayfası’nda (PIO Home) sol tarafta bulunan Platforms sekmesinde Advanced Installation (Gelişmiş Yükleme) butonuna basın, açılan pencereye aşağıda paylaşılan iki adres satırından birini kopyalayın ve yüklemeyi başlatınız.

Not: İlk sıradaki adres bağlantısını kullanacaksanız eğer, sisteminizde “.git” yardımcı programı yüklü olmalıdır. İşletim sisteminize uygun ilgili kurulum dosyasını buradan indirebilirsiniz.

https://github.com/deneyapkart/deneyapkart-platformio-core.git

https://github.com/deneyapkart/deneyapkart-platformio-core/archive/refs/tags/1.0.0.zip

Bu aşamadan sonra kodlamaya başlayabilir, örnek projelere PIO HOME –> Project Examples  adımını takip ederek ulaşabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir örneği “Import (İçeri Aktar)” tuşuna basarak inceleyebilirsiniz.

USB Sürücü

Deneyap Kart’ı bilgisayara bağladığınızda sürücüler otomatik olarak yüklenmiyor ise, bu adres bağlantısından “Downloads” başlığını seçerek işletim sisteminize uygun olan sürücüyü indirip kurabilirsiniz.