MicroPython ile Programlama

İndirme ve Kurulum

Kodlamaya başlamak için öncelikle en son sürüm Pymakr eklentisini Visual Studio Code aracılığıyla yüklemeniz gerekmektedir.

Buradan Visual Studio Code indirme bağlantılarına erişebilirsiniz.

Açılan sayfadan işletim sisteminize uygun Visual Studio Code kodlama editörünü indirip kurabilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Visual Studio Code’u açın, “Extensions” sekmesinden “Pymakr” eklentisini aratın ve yükleyin.

Visual Studio Code indirme ve kurulum işlemleri sırasında desteğe ihtiyacınız olursa aşağıdaki listeden işletim sisteminizi seçip adım adım kurulumun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Pymakr eklentisi hakkında detay bilgiye ve dokümantasyon sayfasına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Deneyap Kart MicroPython Binary Dosya Yükleme Talimatları

Buradan Python 3’ü indirip kurulumunu gerçekleştirin.

Kurulumdan sonra, herhangi bir Terminal (Komut Satırı) aracılığıyla aşağıdaki komutları kullanarak en son sürüm esptool programlama aracını indirin ve yükleyin.

pip3 install esptool

Deneyap Kart MicroPython binary dosyasının en son sürümünü indirin.

Deneyap Kart’ın bağlı olduğu Seri Port İsmini (PORT) bulun. Bu işlem için Arduino IDE’de Ayarlar > Port sekmesine bakabilirsiniz.

MicroPython binary dosyasını yüklemeden önce, Deneyap Kart’ın belleği aşağıdaki komut ile silinmelidir (PORT ismini bir üst satırda bulduğunuz isim ile değiştirin):

esptool --chip esp32 --port "PORT" erase_flash

Bellek silme işleminden sonra, Deneyap Kart’a MicroPython binary dosyasını aşağıdaki komut ile yükleyin (PORT ve DIR yerine ilgili bilgileri yazın):

esptool --chip esp32 --port "PORT" --baud 460800 write_flash -z 0x1000 "DIR (Deneyap Kart MicroPython binary dosya yolu)"

Örnek uygulamalar için aşağıdaki dosyayı indirebilirsiniz.

USB Sürücü

Deneyap Kart’ı bilgisayara bağladığınızda sürücüler otomatik olarak yüklenmiyor ise, bu adres bağlantısından “Downloads” başlığını seçerek işletim sisteminize uygun olan sürücüyü indirip kurabilirsiniz.